Değerli İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,

Türkiye'de esnek ambalaj sektörünün lider şirketi Korozo olarak, kurulduğumuz 1973 yılından bu yana vizyonumuz hiç değişmedi: Her kaliteli ürün ambalajına Korozo’nun imzasını atmak… Bu zamana kadar bu imzayı hep gururla attık. Bundan sonra da atmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Bu anlamda her zaman en iyiye odaklanarak; tüketicilerimizi en kaliteli, en yenilikçi ve en güvenilir ürünlerle buluşturmak için 46 yıldır araştırıyor, geliştiriyor, yatırım yapıyor ve istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz.

Bugün Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde 145’inci sırada olmaktan ve Capital Dergisi tarafından düzenlenen “Sektörün En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında, ‘Ambalaj’ kategorisinde 2018 yılında da birinci sıraya yerleşmekten büyük gurur duyuyoruz. Bu ödüllerle; ülke ekonomisine ve istihdamına sağladığımız katkının, vizyoner yatırımlarımızın ve güvenilirliğimizin ödüllendirildiğini biliyoruz. Bu yüzden sektörümüzün öncü şirketi olarak sorumluluklarımız da artıyor. 2019 yılında da attığımız her adımda bu sorumluluklarımızın bilinciyle hareket edeceğiz.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı önemli sanayi bölgelerindeki 10 fabrikamız ile sürekli ürettik. Tıpkı damarların kalbe kan pompalaması gibi ülkemiz ekonomisine ve istihdamına destek verdik. 2018 yılında Korozo ailemiz 2000 kişiye yükseldi.

2018 yılında Avrupa’nın en büyük entegre ambalaj tesisi olan Çorlu Fabrikamızı tam kapasite faaliyete geçirerek, yaklaşık 21 bin ton ambalaj üretimine imza attık. Avrupa Serbest Bölgesi’nde yer alan fabrikamızla aynı zamanda istihdama da katkıda bulunduk. Sadece Çorlu fabrikamızda çalışan sayımız 400’e ulaştı.

Çorlu Fabrikamızda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na solventi geri dönüştürebileceğimizi taahhüt ettik. Bize güvendiler ve hedefimize ortak oldular. Bu kapsamda geliştirdiğimiz teknolojilerle solventin neden olduğu emisyonu her yıl 2200 ton azaltmayı hedefliyoruz. Çağımızın gerektirdiği tüm donanıma sahip, Endüstri 4.0’a uygun fabrikamızda ayrıca ihtiyacımız olan elektriğin de yüzde 60’ını da kendimiz üretiyoruz.

2018 yılında da gösterdiğimiz performans ile sürekli değişen pazar koşullarına rağmen büyümemizi sürdürdük; hem ülkemizde hem de yurtdışında güvenin ve kalitenin adı olmaya devam ettik. Yerel ve küresel büyüme planlarımız çerçevesinde, 2004 yılından bu yana Korozo’nun ofset etiket partneri olan Korsini artık faaliyetlerini Korozo çatısı altında sürdürmeye başladı. Korozo, dünyanın en büyük 2’inci ofset etiket şirketi olan Korsini’yle birlikte daha da güçlendi, daha da büyük bir aile haline geldi.

Giderek büyüyen satış ağımızla artan yoğun talebe yanıt verirken; kaliteli, güvenilir ve yenilikçi ürünlerimizin % 65’ni ihraç ederek Türkiye sınırlarını aştık! 88 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Gururla söylemek isterim ki; bugün ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren şirketleri arasında 80’inci sıradayız.

Şimdi hedefimiz, önümüzdeki 5 yıllık dönemde kademeli olarak satışlarımızı en az yüzde 75 artırarak, Avrupa’da sektörünün önde gelen ilk 10 şirketinden biri olmak. Avrupa’da hem organik hem de inorganik olarak büyüyeceğiz. Yine önümüzdeki 5 yıl içinde Avrupa’da en az bir tesisi bünyemize katmayı hedefliyoruz.

Sektöründe Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atmış ilk firma olarak, ülkemize, toplumumuza, çevremize ve çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz. Çalışanlarımızın sağlığının korunması, güvenli bir iş ortamı yaratılması ve sıfır iş kazası en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu nedenle İş Güvenliği ve Sağlığı departmanımızı direktörlük seviyesine getirerek, organizasyon yapımızın içindeki yerini yükselttik. Bu süreçte tüm çalışanlarımızı işe yerleşmeden önce yoğun bir iş güvenliği eğitim programından geçiriyoruz. Ayrıca yatırımlarımızda iş güvenliği sistemini geliştirecek modern teknolojilere yer veriyoruz.

Önümüzdeki dönemde de, yenilikçi ürünlerimizle dünya trendlerine paralel olarak ürün portföyümüzü zenginleştirmeye devam edeceğiz. Her ihtiyaç, beklenti ve talebe yanıt vermeye çalışacağız. İnsan ve çevre dostu ürünlerle, çevreye duyarlı üretimle yaşadığımız gezegene karşı sorumluluğumuzu da yerine getireceğiz. Bu kapsamda geri dönüşüme ve geri dönüşümlü içeriklerin artırılmasına daha fazla odaklanacağımız bir dönemi başlatmış bulunuyoruz. Gücümüzü; emek ve özverileriyle bizimle olan tüm çalışanlarımızdan, kıymetli iş ortaklarımızdan ve bize her daim güvenen müşterilerimizden alıyoruz. Bu anlamda tüm çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Jeki Mizrahi

CEO

KOROZO

;